Nowoczesne hale handlowe powstaną na Targowisku Miejskim

Gotowa jest koncepcja architektoniczna dwóch nowoczesnych hal handlowych, które powstaną na Targowisku Miejskim przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Po oddaniu ich do użytku w 2020 roku, przybędzie ponad 150 miejsc pracy. Zmieni się też komfort pracy oraz obsługi klientów.

Ilustracja do artykułu targowisko_koncepcja.jpg

Targowisko Miejskie przy ul. Kawaleryjskiej to największy tego typu obszar handlowy w Białymstoku i województwie. Swoją działalność prowadzi tu ok. 1000 lokalnych przedsiębiorców. W imieniu Miasta obiektem zarządza spółka miejska P.U.H.P. LECH.

Handel pod dachem

W najbliższych latach Targowisko zacznie zmieniać swój dotychczasowy charakter. Oprócz istniejących punktów handlowych powstaną nowoczesne hale - każda o powierzchni handlowej do 2 tysięcy metrów kw.

To będzie prawdziwy renesans targowiska - zmieni się komfort pracy i obsługi klientów. Kompleks stanie się  jeszcze bardziej atrakcyjny dla odwiedzających. 

Konkurs architektoniczny i pozwolenie na budowę

Na początku roku Spółka LECH ogłosiła konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji, która ma odpowiedzieć na pytanie jak podnieść atrakcyjność targowiska. Planiści mieli do dyspozycji obszar o powierzchni 1,7 ha we wschodniej części Targowiska sąsiadującej ze Stadionem Miejskim.

Konkurs architektoniczny został przeprowadzony przez Sąd Konkursowy, którego przewodniczącą była arch. Barbara Sarna.  Wygrała koncepcja stworzona przez białostocką firmę projektową Cad Plan. 

Według niej na Targowisku mogą powstać dwie hale o powierzchni do 2 tysięcy metrów. kw. W środku znajdą się wydzielone punkty handlowe, z możliwością łączenia modułów w celu stworzenia większych lokali. W każdej hali może znaleźć sie ok. 80 wydzielonych boksów.

W halach będzie mógł być prowadzony handel o szerokim asortymencie:  odzież, artykuły gospodarcze, itp. Dodatkowo przewidywana jest możliwość funkcjonowania lokali spożywczych i małej gastronomii.

Koncepcja przewiduje też powstanie zadaszonej części handlowej obok hal, gdzie będą mogły być sprzedawane spożywcze produkty regionalne. Architekci przygotowali również koncepcję zagospodarowania terenów wokół hal: ciągi piesze, zieleń, ławki i miejsce rekreacyjne, a także parkingi.

Projekt, pozwolenie i budowa

Pracownia, która wygrała konkurs, zawarła umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ta część procesu inwestycyjnego ma się zakończyć do końca 2018 r. Rozpoczęcie budowy możliwe będzie w 2019 r. Otwarcie obiektów planowane jest w 2020 r.

Rozbudowa Targowiska Miejskiego będzie finansowana przez spółkę LECH. Wstępne koszty szacowane są na kwotę ok. 12 mln zł.

Powrót na początek strony