20 lat Polski w Unii Europejskiej: nasze wielkie inwestycje odpadowe

1 maja mija 20 lat od momentu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej . Od tego czasu w naszym kraju bardzo wiele zmieniło się na lepsze. Także dzięki funduszom europejskim, które pozwoliły zrealizować wiele inwestycji. Nasza spółka, w imieniu Miasta Białystok, zbudowała dwie wielkie instalacje do zagospodarowania odpadów komunalnych.

Ilustracja do artykułu 20240430_091457_resize.jpg

Miasto Białystok otrzymało przez ten okres 4,2 mld zł dofinansowania na realizację projektów. Wśród nich dwie wielkie inwestycje prowadzone przez naszą spółkę PUHP LECH Spółka z o.o.: budowa spalarni odpadów komunalnych oraz sortowni odpadów komunalnych. W marcu, podczas spotkania z mieszkańcami miasta, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, podsumowując dotychczasowe 18 lat rządów w mieście, powiedział, że właśnie spalarnia (ZUOK w Białymstoku) to inwestycja, z której jest najbardziej dumny!

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku (spalarnia) został oddany do użytku 31 grudnia 2015 r. Projekt "Zintegrowany system gospodarki odpadami dla Aglomeracji Białostockiej" kosztował 393 mln zł netto. Dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosło 210 mln zł netto, a pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosła 155 mln zł netto.

Druga inwestycja, którą prowadziła spółka LECH przy udziale środków unijnych, to budowa nowoczesnej sortowni odpadów komunalnych w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, oddana do użytku 30 września 2016 r. Koszt projektu wyniósł 64 mln zł netto. Dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosło 34 mln zł netto, a pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 31 mln zł netto.

Przed nami kolejne przedsięwzięcie, na które pozyskaliśmy dotację z Unii Europejskiej - budowa nowoczesnej kompostowni w ZUOK w Hryniewiczach. Będzie gotowa w 2025 r.

Powrót na początek strony